Współczesne biuro, czyli co i jak w aranżacji miejsca pracy.
Zmiany w projektowaniu przestrzeni biurowych, jakie możemy zauważyć na przestrzeni ostatnich 20 lat, można porównać z rewolucja przemysłową. Wielokrotnie pisałem o wnętrzach mieszkalnych, gdzie odnosiłem się do czasów dawnych i co możemy z nich czerpać i powtarzać. W przypadku przestrzeni biurowych, zapomnijmy wszystko co wiemy. Możliwe nawet, że w momencie czytania tego artykułu, zawarte w nim wskazówki będą już historią. Pomimo tego postaram się choć w niewielkim stopniu pokazać fascynujący świat przestrzeni pracy i zmian jakie w nim zachodzą.
Nie byłbym sobą, gdybym nie zaczął od historii, co w tym przypadku może dla nie których być jeszcze rzeczywistością teraźniejszą. Czas w którym budynek biurowy składał się z centralnego korytarza z pokojami o różnej wielkości po obu jego stronach, przeminął i mam nadzieje, że już nie wróci. Kwestia jak adaptować takie budynki zostaje otwarte i może uda mi się kiedyś napisać kilka słów na ten temat.
Zacznijmy zatem od początku. Obecnie biura nie projektuje się dla pracowników, ale wokół pracowników. Niby mała różnica ale jednak znacząca. Specjalistów nie dotyczą informacje o rosnącym lub malejącym bezrobociu. Po prostu, nigdy nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Problem mają raczej szefowie firm, którym zależy na utrzymaniu stabilnej kadry.
Jednym z najbardziej istotnych – obok wysokości pensji – elementów, które pomagają w budowaniu znakomitego zespołu, są warunki pracy. Trudno oczekiwać od pracownika fantastycznej wydajności, jeżeli każe mu się zająć miejsce w ponurym pomieszczeniu o kształcie tramwaju, w którym nie sposób skupić się na pracy lub spokojnie porozmawiać przez telefon z klientem.
Podstawowymi elementami składowymi funkcjonalnego biura jest open space, sale spotkań, gabinety oraz strefa socjalna. Wszystkie te przestrzenie powinny powodować zwiększenie efektywności naszej pracy. Open space powinien być tak zorganizowany, by umożliwiał zarówno prace indywidualną, czyli zapewniał komfort ergonomiczny i akustyczny, jak i prace zespołową i swobodny przekaz informacji.
W przypadku intensywnej pracy zespołowej, która wymaga interakcji, burzy mózgów i nie skrępowanej wymiany pomysłów, najlepszym rozwiązaniem są sale spotkań. Zarówno formalne, jak i mniej formalne, które sprzyjają kreatywności. Zamknięte przestrzenie sprawią że zespół nie będzie przeszkadzał kolegom i koleżankom podczas pracy, Jednocześnie nie będzie rozpraszany poprzez wydarzenia bieżące, które mają miejsce w open space.
Temat gabinetów, pewnie was zaskoczy. Początkowo, jednoosobowe przestrzenie pracy indywidualnej były przeznaczone dla kadry zarządzającej i tylko dla niej. Dlaczego? Osoby na wyższych stanowiska potrzebują ciszy, spokoju i pewnego rodzaju izolacji. Oczywiście to się nie zmieni, natomiast obecnie coraz częściej można spotkać gabinety ogólnodostępne, czyli w skrócie miejsce w którym możemy się schować przed całym światem i skupić się i rozwiązać w spokoju bieżący problem czy palącą kwestię biznesową.
Współczesna koncepcja biura opiera się na zasadzie, w której pracownikowi nie przydziela się miejsca pracy, a zadanie. Miejsce musi sobie wybrać sam, tak aby to zadanie wykonać szybko i dobrze. Jeśli chce, może rozwiązywać swoje zadanie na kanapie w przestrzeni socjalnej. Najważniejsze, by praca została wykonana sprawnie.
Części wspólne, dawniej strefa socjalna to wisienka na torcie współczesnego projektu biura. Jest to część w której pracownicy spożywają posiłki, ale nie tylko. Spędzają tam czas na nie formalnych rozmowach, czasem czytając gazety a nawet grając w piłkarzyki czy konsole. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to strata czasu, strata pieniędzy i generalnie przeciwieństwo pracy. Nic bardziej mylnego. Pracownik, który ma możliwość oderwania się od pracy na 15 minut i spędzenia tego czasu w sposób kreatywny, bardziej wydajnie rozwiązuje powierzone mu zadania.
Współczesne miejsca pracy są atrakcyjne z uwagi na poprawę efektywności, elastyczności i atrakcyjności. Młodzi ludzie coraz częściej poszukują pracy kierując się nie tylko dobrymi zarobkami czy możliwością rozwoju. Zwracają również dużą uwagę na atmosferę, komfort oraz nowoczesny design. W końcu w pracy spędzamy połowę swojego życia, jeśli nie więcej.
Oprócz aspektów czysto funkcjonalnych i ergonomicznych, dobrze zaprojektowane biuro powinno się wyróżniać wzornictwem. Jest to zarówno element wizerunku firmy, jej tożsamości jak i elementem czysto estetycznym. Powiedzmy sobie szczerze. Milej pracuje się w przestrzeni estetycznej, ciekawej, z pomysłem, niż w czterech białych ścianach. Nie zapominajmy, że kolor, faktura, forma ma na nas ogromny wpływ. Może powodować że czujemy się zrelaksowani lub przeciwnie napełnia nas pozytywną energia do działania.
Obecnie widoczny jest trend, w którym firmy prześcigają się w pomysłach na ciekawe przestrzenie biurowe. Gdy popatrzymy na biura takich firm jak Google, Facebook czy Dropbox, z miejsca chcielibyśmy tam być i pracować. Dobrze zaprojektowane wnętrze ma moc przyciągania ciekawych ludzi, sprawia, że pracujemy wydajniej oraz że czujemy się dobrze i nie mamy ochoty szukać innego miejsca pracy.
Autor: Jakub Jan Surówka