Roślinność na budynku - popularny, ekologiczny trend

Rynek nieruchomości – trendy i ich znaczenie dla architektów

W ciągu ostatnich dwóch lat rynek nieruchomości przeszedł swoistą ewolucję i wyklarował kilka rozwijających się trendów. Wpłynęła na to pandemia, kryzys klimatyczny oraz wejście w dorosłe życie tzw. Pokolenia Z. 

Główną cechą obecnej sytuacji na rynku nieruchomości jest znaczny wzrost cen. Cena za metr kwadratowy wzrosła nawet o 15%. Poza tym ceny mieszkań rosną szybciej niż postępuje inflacja. Inwestorzy prywatni chcą inwestować, ponieważ boją się spadku wartości pieniądza. Natomiast deweloperzy budują, gdyż jest duże zapotrzebowanie na nowe budynki. Co ciekawe, w Polsce buduje się najwięcej nowych budynków mieszkalnych w porównaniu do pozostałych krajów w Europie. 

Polacy o wiele częściej budują domy niż kupują mieszkania, na co wpłynęły duże ceny za metr kwadratowy oraz pandemia, która pokazała, że warto mieć swój kawałek ziemi, by nie musieć korzystać z wypoczynkowych stref publicznych. 

Znaczącym trendem jest mniejszy metraż mieszkań i domów. Zauważa się także kryzys na rynku najmu spowodowany głównie zdalnym nauczaniem na uczelniach wyższych. 

Wykorzystanie budynków industrialnych

Mimo, że wiele osób inwestuje w domy poza miastem to w metropoliach nadal przybywa mieszkańców. Ponadto duże zapotrzebowanie na mieszkania (jako inwestycja oszczędności) sprawia, że deweloperzy nie zdążają budować nowych budynków w krótkim czasie. Większą popularnością cieszą się budynki pofabryczne, a w nich mieszkania typu loft. To dobre rozwiązanie, ponieważ jest to szansa na wykorzystanie miejskich nieużytków oraz pozostawienie krajobrazu miejskiego takiego, jakim jest. Sprawdza się to np. w Łodzi, gdzie pofabrycznych obiektów w nowojorskim stylu jest bardzo dużo. 

Zrównoważona architektura

Od kilku lat obserwuje się zwrot ku ekologii i zrównoważonego życia, które zdeterminował głównie kryzys klimatyczny. W projekcie uwzględnia się rośliny (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz elewacji), które nie tylko dodają uroku budownictwu, ale i są schronieniem dla owadów, ptaków, ograniczają wydostawanie się ciepła z budynków. 

Stawia się na niskie koszty utrzymania obiektów projektując ekologiczne rozwiązania, takie jak panele solarne. 

Tanio i minimalistycznie

Przewiduje się, że nadal będzie panował minimalizm. Wynika on nie tylko ze względów estetycznych, ale i z tego, że stawia się na mniejsze przestrzenie i ich funkcjonalne urządzenie. Duże okna, pomieszczenia jak najlepiej oświetlone naturalnym światłem, naturalne kolory i duże balkony – to wymagania m.in. tych, którzy pracują zdalnie i potrzebują przestrzeni do pracy. 

Wykorzystanie niedużego wnętrza

Pokolenie Z

Młodzi ludzie, którzy dopiero weszli w dorosłe życie zaczynając studia i pierwsze prace, szukają dla siebie niedrogich i małych mieszkań. Inwestują w nie ich rodzice, którzy potem planują wynająć nieruchomość. Stąd coraz większa liczba mikroapartamentów budowanych blisko uczelni wyższych. To mieszkania, które mimo niewielkich rozmiarów zaspokajają najważniejsze potrzeby.

Choć pokolenie osób urodzonych pod koniec lat 90’ i na początku ‘10 potrzebuje spotkań z innymi ludźmi i poznawania nowych miejsc, stawia jednocześnie na indywidualne miejsce zamieszkania bez potrzeby dzielenia przestrzeni z obcymi sobie osobami. 

Duże okna to jeden z obecnych trendów

Nowe technologie

Nie bez znaczenia są i będą nowe technologie. Ich szybki rozwój sprawił, że są obecne w każdej dziedzinie naszego życia. Inteligentne domy to już nie tylko nowość, ale i norma. Sterowanie oświetleniem, wentylacją, zmniejszenie strat ciepła w budynku – w tym wszystkim pomagają nam nowinki technologiczne. 

Znaczenie trendów dla architektów

Nie można zaprzeczyć, że opisane trendy nie wpływają i nie wpłyną na naszą pracę. Zwrot ku ekologii i zrównoważonemu projektowaniu zauważamy od lat. Również funkcjonalne, mądre wykorzystanie przestrzeni to coś, o czym myślimy podczas tworzenia nowych projektów. To, o czym obecnie musi pamiętać architekt to śledzenie trendów i obserwacja jak ewoluuje społeczeństwo. Jakie mają potrzeby osoby, które dopiero zaczynają korzystać z rynku nieruchomości, a jakie ci, którzy planują inwestycję swoich wieloletnich oszczędności. Warto obserwować trendy urbanistyczne. by projekty były spójne i na czasie. Architektura to obszar, na który wpływ na wiele czynników, dlatego architekci muszą mieć oczy dookoła głowy i zawsze nadążać za trendami umiejąc je jednocześnie przewidzieć. Budynki i pomieszczenia, które projektujemy zostaną z nami w końcu na wiele lat. 

 

Źródła:

Boom na domy czy rekordowe cen działek. 10 wykresów o polskim rynku nieruchomości, które warto zobaczyć, www.bankier.pl, dostęp: 5.10.2021

Trendy architektoniczne na rok 2021, www.architektura.info, dostęp: 5.10.2021

Zdjęcia: 

www.canva.com