[:pl]Ile kosztuje projekt wnętrz?[:]

[:pl]

Projektowanie wnętrz często postrzegane jest jako droga usługa. Wyjaśniamy z czego wynika jej koszt, jakie korzyści dla Klienta generuje oraz dlaczego cena nie powinna być najważniejszym kryterium przy wyborze architekta.

 

Projektowanie wnętrz staje się coraz bardziej popularnym tematem jednak zdecydowana większość Polaków nadal urządza swoje mieszkania samodzielnie. Nierzadko współpraca z architektem traktowana jest jako coś drogiego i będącego wyrazem snobizmu zamawiającego. Warto zastanowić się jakie korzyści można odnieść zatrudniając projektanta.

Architekt pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu. Z danych naszego biura wynika, że przeciętny czas przeznaczony na zaprojektowanie mieszkania o powierzchni ok. 45m2 wynosi ok. 150 -180 godzin. W czasie tym wykonywane są pomiary mieszkania, rysunki stanu istniejącego, aranżacja funkcjonalna, wizualizacja oraz projekty wykonawcze z doborem materiałów i wyposażenia. Klient też musi się w pewnym stopniu zaangażować aby wypracować z architektem wizję spełniającą jego oczekiwania. Mimo tego czas jaki zyskuje zdejmując sobie z głowy szczegółowe zaplanowanie remontu można liczyć w tygodniach. Współcześnie, kiedy jesteśmy coraz bardziej zagonieni i staramy się dobrze wykorzystać każdą chwilę oszczędność czasu jest dużym atutem.

Dzięki architektowi uzyskuje się oczekiwany efekt końcowy. Można zaplanować mieszkanie, które uwzględni wszystkie wymagania i potrzeby użytkownika. Dotyczy to wszystkich aspektów projektu, takich jak funkcjonalność, materiały, oświetlenie, umeblowanie. Wiele osób nie posiada wyobraźni przestrzennej, dzięki której mogliby wyobrazić sobie rezultat remontu. Projekt ma im w tym pomóc. Dzięki niemu nie będą zaskoczeni po zakończeniu prac przez ekipę budowlaną.

Projekt pozwala na kontrolę budżetu budowy. Ile razy słyszeliśmy, że ktoś podczas remontu poniósł niespodziewane koszty, ponieważ wykonawca o czymś nie wiedział, czegoś nie przewidział itd. W przypadku kiedy firma budowlana otrzymuje szczegółowy projekt nie może już zwiększać kosztów prac ponieważ wszystko zostało z góry określone. Bardzo ważna jest również możliwość porównania ofert wykonawców. Mając projekt Klient jest pewny, że otrzymuje oferty obejmujące dokładnie taki sam zakres prac oraz materiały. Pozwala to wygenerować znaczne oszczędności na etapie wyboru firmy budowlanej i stolarskiej.

Dzięki współpracy z architektem uzyskuje się wyższą jakość wykończenia. Na etapie projektu architekt dobiera sprawdzone materiały, które odznaczają się dobrymi parametrami technicznymi. W natłoku różnego rodzaju produktów i technologii trudno jest dokonać ich samodzielnej oceny. Z kolei w ramach nadzoru projektant udziela wykonawcy dodatkowych wskazówek i wyjaśnień a także kontroluje jakość prac. Zwraca uwagę na detale, które bez jego udziału mogłyby zostać zaniedbane lub pominięte.

W przypadku realizacji pod klucz, gdzie architekt zarządza również całym przebiegiem prac wykończeniowych Klient otrzymuje dodatkowe korzyści finansowe w postaci preferencyjnej stawki VAT = 8% na stałe elementy wyposażenia.

Aby architekt dobrze wywiązał się z opisanych wyżej zadań musi posiadać odpowiednie zdolności i doświadczenie. Dlatego, jeśli już ktoś decyduje się na współpracę, nie powinien kierować się tylko ceną usługi. Rynek usług projektowych jest bardzo zróżnicowany i nie wypracował do tej pory jednolitych standardów.

Dużym ryzykiem jest zatrudnianie studentów bądź absolwentów. Chyba, że oczekujemy kilku pomysłów i inspiracji a nie rzetelnie wykonanej dokumentacji, którą można bezproblemowo zrealizować. Zdarzają się oczywiście bardzo zdolne osoby, będące w stanie wykonać dobry projekt, mimo że dopiero zdobywają doświadczenie. Jest to jednak swego rodzaju loteria.

Często można otrzymać „projekt gratis” w różnego rodzaju salonach wyposażenia wnętrz. Rozwiązanie to ma zalety. Najważniejszą jest oczywiście brak opłat dla Klienta za sam projekt oraz wygoda. Projekt taki można otrzymać przy okazji wizyty w sklepie. Z kolei do wad należy zaliczyć brak całościowego projektu mieszkania. Usługa ta dotyczy tylko łazienek lub kuchni. Projekty wykonywane są masowo i nie można oczekiwać całkiem indywidualnych i nowatorskich rozwiązań, których opracowanie wymaga więcej czasu ze strony projektanta. Koszt usługi jest oczywiście zawarty w cenie proponowanych materiałów. Korzystając więc z tego typu pomocy Klient ograniczony jest do materiałów występujących w ofercie danego salonu.

Aby otrzymać całościowy projekt dobrej jakości najlepiej zwrócić się do biura projektowego. Przy wyborze na pewno warto obejrzeć dotychczasowe realizacje. Firma nie powinna być całkiem nowa na rynku. Dobrze też odwiedzić pracownię osobiście aby podczas rozmowy sprawdzić czy nadaje się z projektantem „na tych samych falach”. Zespoły architektów mają przewagę przewagę nad freelancerami. Grupa kreatywnych osób dzieli się pomysłami aby wyłonić te, które będą najlepsze dla Klienta. Nie ma też ryzyka, że w wyniku niedyspozycji (np. zdrowotnej) jednej osoby projekt zostanie nieukończony w terminie.

Jeśli już zdecydujemy się na skorzystanie z usług architekta wnętrz z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Rzetelna wycena przygotowywana jest indywidualnie i zależy od skomplikowania projektu. W przypadku mieszkania o przeciętnym metrażu są to najczęściej kwoty rzędu kilku tysięcy złotych za pełny projekt. W internecie można spotkać cenniki podające koszt m2 projektu. Rozrzut cen jest bardzo duży. Trzeba mieć świadomość, że porównanie usług projektowych jest bardzo trudne a wręcz niemożliwe. Każdy architekt czy biuro projektowe ma określone standardy pracy. Różna jest jakość samej dokumentacji oraz poziom obsługi Klienta. Dlatego uważamy, że kryteriami przy wyborze architekta, zamiast ceny, powinny być przede wszystkim korzyści jakie jego usługa generuje oraz komfort współpracy z daną firmą.

 

Michał Matejczyk / CEO&architect w SUMA Architektów

Kopiowanie treści artykułu lub jego fragmentów bez zgody autora zabronione.[:]