Budynki z odzysku – inwestycja bez dna czy strzał w dziesiątkę?
Nie każdy marzy o nowym mieszkaniu od dewelopera. Pewna grupa inwestorów preferuje budynki stare, „z duszą” albo innymi słowami… budynki z odzysku. Stodoły, budynki gospodarcze, stare szkoły czy pomieszczenia fabryczne, to przedmiot inwestycji wielu osób. Dzieje się tak również ze względu na rosnące koszty nowych inwestycji w aglomeracjach. Ale czy modernizacja starej zabudowy to rzeczywiście trafna decyzja?
Recykling architektoniczny
Zacznijmy od tego, że odnowa i ponowne zagospodarowanie istniejących już budynków to wspaniała decyzja z perspektywy ekologii i zrównoważonego budownictwa. Sposób na to, by nie eksploatować naturalnego środowiska i skorzystać z tego, co zostało już wybudowane. Nie prowadzi to do wycinki lasów, a zwierząt nie płoszą głośne maszyny, których zadaniem jest kopanie fundamentów. Z wykorzystaniem stylu, jaki został nadany budynkowi już wcześniej, możemy stworzyć wyjątkowe miejsce, które połączy współczesność z historią. Możemy wykorzystać do tego materiały z recyklingu.
Modernizacja stodoły łączy się z wielowymiarowym planowaniem.
Loftowa przestrzeń może być trudna do ogrzania, dlatego warto zastanowić się nad ekologicznymi źródłami ciepła.
Pojawia się jednak pytanie czy to rzeczywiście takie proste?
Niestety nie do końca… Każdy, kto orientuje się co dzieje się obecnie na rynku nieruchomości, jest zapewne nieco zaniepokojony. Szybko rosnące ceny materiałów budowlanych i długie miesiące (o ile nie lata) oczekiwania na ekipę fachowców, to dziś norma. Pracy w budynkach z odzysku jest o wiele więcej niż w przypadku, gdy chcemy wybudować dom od nowa czy zainwestować w mieszkanie, które jedynie “wykańczamy” tak, by spełniało nasze estetyczne i użytkowe wymagania.
Dochodzą do tego także same przygotowania do inwestycji. Należy sprawdzić plan zagospodarowania okolicy, by dowiedzieć się czy w naszym wymarzonym zaciszu nie powstanie kiedyś ruchliwa droga czy dymiąca fabryka. Należy zdobyć pozwolenie na przekształcenie budynku użytkowego w mieszkalny, co zabiera trochę czasu. Oczywistą kwestią są też podłączenie mediów, kanalizacji itp., jak również ocena stanu technicznego budynku, co powinno być naszą determinantą do tego czy dokonać inwestycji czy tego nie robić. Budynki takie jak np. stodoły mają wysokie stropy, dlatego należy pomyśleć o tym, jak obiekt będzie ogrzewany. To samo dotyczy pomieszczeń pofabrycznych, z których łatwo wyczarować piękne lofty, które jednak później sprawiają właścicielom problemy właśnie ze względu na trudności z ogrzewaniem.
Takie budynki jak np. dawne szkoły także kryją w sobie wiele problemów, ale i niespodzianek. Duża ilość pomieszczeń jest świetną wizją, ponieważ możemy w ciekawy sposób zaplanować przestrzeń i sprawić, by wszystkie rzeczy miały swoje miejsce, a domownicy i goście swoje małe przystanie, w których odpoczną i nabiorą energii.
Jak więc zainwestować, by nasza decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę?
Najważniejsze, by otoczyć się gronem specjalistów. Architekt powinien przeprowadzić analizę nieruchomości, czyli zanim zostanie ona kupiona sprawdzi dokumenty planistyczne, chłonność terenu, czy przygotuje wstępny budżet procesu przebudowy, co jest istotne zwłaszcza w aspekcie modernizacji istniejących budynków. Inwestorzy zaskakiwani są często przebiegiem modernizacji i kwotą, której nie przewidzieli. Ważne jest zarządzanie projektem, czyli stworzenie harmonogramu, budżetu i wyłonienie wszelkiego ryzyka, jakie może się pojawić podczas realizacji. Ważna jest umiejętność zarządzania czasem i kryzysem. Jako architekci z dużym doświadczeniem wiemy, że pojawiające się problemy mogą wprowadzać chaos podczas realizacji. Dlatego raportujemy wszelkie zmiany i problemy inwestorom. Nadzorujemy również prace na budowie. Projekt modernizacji, przebudowy lub rozbudowy budynku tworzymy w 5 etapach, o których można przeczytać w naszej ofercie.
Mamy nadzieję, że nie zniechęciliśmy was do wymarzonej inwestycji. Przebudowa bądź modernizacja istniejącego budynku może przynieść niezwykłe rezultaty jeżeli odpowiednio się do tego przygotujemy. W końcu chodzi o miejsce, w którym spędzać będziemy większość czasu. Powinno być bezpieczne, w stylu, który oddaje nasz charakter i nie powinno łączyć się z żadnym niemiłym wspomnieniem, zwłaszcza na etapie inwestycji i rozpoczętych prac.
Zdjęcia:
www.canva.com