Projektowanie hoteli
Wielu z was wybiera się na wakacje. Szukając miejsc, w których spędzicie kilka wolnych dni lub tygodni, zwracacie uwagę na okolicę, dostęp do plaży, ilość restauracji. Być może wybieracie opcję all inclusive, ale jedziecie z dziećmi, więc istotna jest dla Was informacja o miejscach przygotowanych dla dzieci, brodzikach przy basenie czy placach zabaw. Czy zwracacie także uwagę na projekt hotelu? Jeśli nie, to od teraz zaczniecie, ponieważ to istotna kwestia, od której nie zależy jedynie finalny wygląd hotelu, ale i jego funkcjonalność.
Projektowanie hoteli: wnętrze
Są zapewne miejsca, w których czuliście się lepiej lub gorzej. Pierwsze wrażenie po wejściu do hotelu jest bardzo ważne. W końcu to będzie wasz dom przez najbliższy czas. Musicie czuć się w nim swobodnie, “u siebie”, bezpiecznie, ale i chcecie codziennie dobrze się bawić i mieć dobry humor. Rolą projektanta jest zaspokojenie tych i wielu innych potrzeb.
Pierwszą wskazówką dla inwestora i architekta jest już Art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, który głosi, że w Polsce hotele muszą być co najmniej dziesięciopokojowe i spełniać określone funkcje użytkowe.
Hotel powinien być obiektem funkcjonalnym, dlatego należy uwzględnić w projekcie dostępność dla wszystkich użytkowników (osób starszych, niepełnosprawnych, osób z dziećmi itd.). Istotne jest, by przestrzeń wspólna, a więc lobby i recepcja, a także korytarze prowadzące do poszczególnych części budynku, były dostępne i bezpieczne. Gość hotelu nie może czuć się w nich przytłoczony i zagubiony, dlatego sprawdza się tu minimalizm w aranżacji wnętrza, ale daje to też pole do popisu dla architekta, ponieważ może on np. zaprojektować nietypową bryłę budynku. Drogi prowadzące do poszczególnych części można odznaczyć ciekawą architekturą, wyróżniającymi się kolorami ścian czy podłóg. Sprawi to, że użytkownicy szybko zapamiętają mapę budynku i będą czuli się w nim jak u siebie.
Na zdjęciu ciekawy projekt hotelu Baja Club Hotel, który znajduje się w Meksyku. Projekt: Max von Werz Arquitectos i studio Jaune. Strefa relaksu znajduje się na zewnątrz, ale jest osłonięta tak, by goście czuli się bezpiecznie, odcięci od hałasów i bodźców z zewnątrz. Źródło zdjęcia (tutaj).
Projektowanie pokoi zależy od rodzaju hotelu. Inwestor określa czy hotel będzie miejscem wypoczynkowym dla rodzin z dziećmi, par czy indywidualnych osób czy miejscem podróży biznesowych. Istotne jest wzięcie pod uwagę stron świata, głównie ze względu na słońce wpadające do pomieszczeń, widok z okien itp. W wielu hotelach pokoje wyglądają tak samo, ale są także inwestycje, w których pokoje różnią się od siebie ze względu na ich przeznaczenie. Np. wtedy, gdy hotel jest przeznaczony zarówno do wypoczynku, jak i pobytów biznesowych. Architekt może wtedy zaprojektować pokoje nieco inaczej, opierając się na wspólnym mianowniku – przyjętym wcześniej stylu.
Istotne są także strefy wypoczynkowe wewnątrz. Często są to biblioteki, pomieszczenia, w których można zagrać w bilard, pomieszczenia do wypoczynku wśród roślin, kryte baseny, siłownie. Te strefy powinny być nieco ukryte, by dawać gościom poczucie odosobnienia, relaksu.
Aby wykorzystać naturalne źródła ciepła, warto projektować przeszklone korytarze, duże okna w pokojach czy wspólnym lobby.
To, czego nie widać
Hotele to także strefy dla pracowników i zarządców. Są to pomieszczenia nieco ukryte, które uwzględnia się w projekcie w takich miejscach, by nie zwracały uwagi gości. W projekcie należy uwzględnić także kuchnię, miejsce do spożywania posiłków oraz to, czy inwestor planuje wydawać posiłki w ramach “szwedzkiego stołu” czy prowadzić restaurację. Istotne są składziki, w których trzyma się pościel, pralnia itp. Te pomieszczenia nie powinny znajdować się w strefie, w której przemieszczają się goście. Powinny być “niewidzialne”.
I to, co na zewnątrz
Ogrody, baseny, droga dojazdowa czy strefy zabaw dla dzieci, to aspekty, które tworzą pierwsze wrażenie gości. Dobrym rozwiązaniem, jeśli jest to możliwe, jest wykorzystanie dachu i stworzenie na nim kolejnej strefy relaksu, ogrodu czy nawet minipasieki, z której miód może być serwowany w restauracji. I, co oczywiste, na dachu sprawdzą się również panele solarne.
Na zewnątrz należy uwzględnić strefy zielone. Sprawdzą się tu rzędy drzew, kwiaty, rośliny doniczkowe, np. palmy kojarzące się z wakacjami.
Co ciekawe, jako architekci, zauważamy ostatnio, że wiele projektów tworzy się z uwzględnieniem swojego rodzaju promocji obiektu. Hotelowi goście robią sobie zdjęcia jego terenie i publikują je w mediach społecznościowych określając lokalizację. To szybka i darmowa promocja dla hoteli, dlatego wiele nowo wybudowanych budynków wyróżnia się symetrią, kontrastowymi kolorami i przyjemnymi dla obiektywu wnętrzami rodem z filmów Wesa Andersona.
Materiały użyte do wykonania podjazdów, elewacji czy wnętrz, zależne są od planów i przeznaczenia danych stref. Należy określić intensywność, z jaką dana strefa będzie używana, warunków pogodowych, a także rodzaj terenu.
Projektowanie budynku hotelu to szereg działań w wielu aspektach. Dla nas, architektów, to uwzględnienie prawa i określonych w nich zasad, pomysłu inwestora i naszych wizji, co jest nie tylko ciężką pracą, ale kreatywnym działaniem, którego wyniki miło podziwiać patrząc na gotowe inwestycje.