Funkcjonalność i estetyka łazienki
Łazienka – jedno z podstawowych pomieszczeń w domu bądź mieszkaniu – dla wielu osób ma szczególne znaczenie. Nie służy jedynie podstawowym potrzebom ale jest miejscem gdzie można szybko ukryć się przed światem, zrelaksować się w ciszy i nabrać do wszystkiego dystansu.
Przy aranżacji łazienki w mieszkaniu najczęstszym ograniczeniem są jej wymiary. W typowych lokalach główne sprzęty mieszczą się „na styk” i nie ma zbyt dużego pola manewru. Na podstawowe wyposażenie składa się toaleta, umywalka, prysznic i pralka. Tą ostatnią można alternatywnie umieścić w kuchni. Nie jest to jednak zbyt popularne rozwiązanie ponieważ w kuchniach trzeba pomieścić kilka sprzętów agd i dużo przestrzeni magazynowych.
Łazienka o większej powierzchni daje dużo większe możliwości projektowe. Na przykład można sobie pozwolić na instalację bidetu. Powinien on pochodzić z tej samej serii co miska ustępowa i być zainstalowany na tej samej wysokości. Warto przypomnieć, że urządzenia te standardowo powinny być montowane na wysokości 40 cm jednak dla osób o ograniczonej motoryce miskę toaletową instaluje się nieco wyżej tak aby górna krawędź znajdowała się w przedziale 45-50 cm. W małych łazienkach, w których nie ma możliwości montażu tego typu urządzenia stosuje się bidetty są to rączki prysznicowe zamontowane przy toaletach lub w formie baterii umywalkowej z rączką bidetta. Tego typu rozwiązanie można wykorzystać również w oddzielnych toaletach. Mniejszą popularnością, ze względu na cenę, cieszą się biobidety czyli deski automatyczne lub toalety z funkcją podmywania tzw. 2 w 1.
Wśród gadżetów związanych z utrzymaniem czystości urządzeń służących higienie osobistej mamy do wyboru deski samoczyszczące czy automatyczne podajniki papieru. Dokładne wypłukanie miski ustępowej wymaga doprowadzenia wody pod odpowiednim ciśnieniem oraz jej wystarczającej ilości. Prosta forma eliminująca trudnodostępne zakamarki sprawiła, że miski ustępowe typu rimless lub fimfree czyli toalety bezkołnierzowe, stały się bezkonkurencyjne w utrzymaniu czystości i od momentu pojawienia się na rynku cieszą się dużą popularnością.
Ważna w łazience jest umywalka. Usytuowana często vis-a-vis wejścia lub tuż zaraz przy nim jest urządzeniem z którego korzystają goście i przy którym jako domownicy spędzamy sporo czasu wykonując codzienną toaletę. Ze względu na szeroką ofertę rynkową zaryzykuję stwierdzenie, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W podstawowym asortymencie znajdziemy obok ceramicznych również umywalki kamienne czy szklane. Dysponując nieco większym budżetem możemy wybierać w produktach z konglomeratu, miedzi, stali czy drewna. Umywalkę można również zamówić na indywidualne zlecenie dzięki czemu będzie idealnym wypełnieniem konkretnej przestrzeni.
Istotną rolę odgrywa otoczenie umywalki, tj.: funkcjonalne oświetlenie, lustro z dość często stosowanym fragmentem powiększającym, miejsce na podręczne kosmetyki. Bez odpowiedniego oświetlenia trudno perfekcyjnie wykonać toaletę (makijaż, golenie). Oprócz luster ze zintegrowanymi lampami coraz częściej decydujemy się na indywidualne rozwiązania, które pozwalają nam w odpowiedni sposób oświetlić twarz osoby stojącej przed lustrem. Standardem stał się montaż instalacji oświetleniowej także w szafkach i szufladach.
Tak, jak wspominaliśmy na początku, oprócz zapewnienia podstawowych funkcji łazienka może spełniać również rolę miejsca relaksu. Zwłaszcza jeśli można wstawić w niej wannę. Nawet przy niewielkiej kubaturze łazienki odpowiednio zaplanowana instalacja oświetleniowa wykorzystująca np. ściemniacze czy bardziej zaawansowane sterownie pilotem sprawi, że zmieni się ona w pomieszczenie intymne w którym będziemy mogli wyciszyć się i odpocząć. W domach oraz przestronnych apartamentach łazienka zmienia się coraz częściej w pokój kąpielowy bezpośrednio połączony z sypialnią gospodarzy.
Elementem wyposażenia który przez ostatnie lata bardzo ewaluował w swoim wyglądzie jest grzejnik. Jego rola w łazience jest niezastąpiona a forma i kształt nie bez znaczenia. Niektóre z nich stanowią formę rzeźby lub imitują obraz a nowością na rynku instalacyjnym są grzejniki szklane. Jeżeli preferujemy minimalistyczną estetykę możemy zastosować maty grzewcze na ścianach, ukryte pod wykończeniem z płytek.
Dość częstym dylematem urządzających łazienkę jest podjęcie decyzji: wanna czy kabina prysznicowa. Dużą rolę odgrywa tutaj indywidualny tryb życia. Dla niezdecydowanych rynek oferuje urządzenia dwa w jednym. Kabina to większa oszczędność wody, w przypadku głębokiego brodzika stanowi dodatkowe miejsce na kąpiel dziecka czy psa.
Podobnie jak całe mieszkanie łazienka może być wykończona w konkretnym stylu. Kamień, beton, drewno – materiały naturalne i ponadczasowe mają wielu zwolenników. Dobrze komponują się z jasnymi kolorami, producenci płytek oferują wzory imitujące ich faktury. Tego typu łazienki określa się najczęściej jako skandynawskie.
Łazienka loftowa będzie się charakteryzowała wrażeniem surowości. Mogą zostać wyeksponowane elementy instalacji, rur itp. Wykończenie materiałami matowymi czy wręcz chropowatymi. Niedoskonałość produktu zmienia się w zaletę.
Całkiem inaczej zaprojektujemy łazienkę glamour czy pałacową. Bogate wnętrze tworzy się za pomocą wyszukanych materiałów i dekoracyjnych dodatków. Ciekawym akcentem będzie ozdobny żyrandol. Powierzchnie o wysokim połysku, mozaiki. Dobrze sprawdzą się kontrastowe połączenia, np. czerń, biel i złoto.
Niezależnie od tego czy nasza łazienka będzie w stylu minimalistycznym, loftowym czy pałacowym powinna przede wszystkim być dobrze przemyślana i odpowiadać oczekiwaniom domowników. Zachowanie odpowiednich wymiarów i odległości od urządzeń zapewni ergonomię. Właściwe materiały oprócz kwestii estetycznych powinny być też łatwe w utrzymaniu czystości. Korzystanie z dobrze zaprojektowanej łazienki to codzienna przyjemność.